Forma plakiety nawiązuje do kształtu wagoników hutniczych. Na tabliczce umieszczono relief przedstawiający charakterystyczny piec hutniczy oraz inskrypcję: XX LAT WALCOWNI ZGNIATACZ 1955-1975. Plakieta została osadzona na podstawie z wgłębieniem na długopis lub pióro.

 

Pamiątka z czasów PRL-u oraz przedmiot kolekcjonerski dedykowany miłośnikom historii Krakowa. Może stanowić przycisk do papieru lub oryginalną ozdobę gabinetu.

 


Podkrakowski kombinat metalurgiczny został założony w 1954 i zyskał nazwę Huty im Lenina. W 1955 r. otrzymano stal z pierwszego pieca martenowskiego i rozpoczęła pracę WALCOWNIA-ZGNIATACZ. W latach 70. XX w. Huta zatrudniała prawie 40 tys. osób i produkowała ok. 6,7 mln ton stali rocznie. Na fali zmian ustrojowych w Polsce w 1990 roku nazwę huty zmieniono na Huta im. Tadeusza Sendzimira. Po wielu przekształceniach zakład przemysłowy działa do dnia dzisiejszego jako druga co do wielkości huta stali w kraju, a jednocześnie jeden z najciekawszych zabytków socrealizmu w Krakowie. 

 

Plakieta okolicznościowa "XX LAT WALCOWNI ZGNIATACZ", odlew mosiężny, Polska, lata 70. XX w.

Sprzedane